עיצוב פנים - מידע שימושי וטיפים באתר - Ofix

עיצוב פנים ואדריכלות

2015-03-24 מאת בעלי מקצוע מומלצים Ofix

עיצוב פנים, זהו אחד מתחומי ההתמחויות שיצאו מהאדריכלות. התחום עוסק בעיקר בשינוי ותכנון מחדש של חללים קטנים, או חללים גדולים בכל מיני צורות וסוגים של מבנים. עיצוב פנים נולד והתפתח מתחום האדריכלות, ועד המאה השרים, לא הייתה הפרדה בין שני מושגים אלה והם נחשבו למקצוע אחד.


כך למשל, הצטייר תחום עיצוב פנים בעיניו של ברוס נוסבאום: “עיצוב בסופו של דבר הוא ליצור דברים טובים יותר לאנשים…”

עיצוב פנים

עיצוב פנים – מיטות חדר שינה

ההבדל בין עיצוב פנים לאדריכלות ?

אדריכלות עוסקת בקונסטרוקציות בעלות דרגות קושי גבוהות, תכנון מפעלים, מבנים שלמים ועוד… עיצוב פנים בעיקר מתייחס אל הפרטים הקטנים שבחללים של המבנה.

מעצב פנים – עיצוב פנים כמקצוע

מעצב פנים מנוסה ישים לב לכל פרט, מהפרט הכי קטן ועד הגדול ביותר. כל זאת, תוך שימוש מקצועי ויצירתי ביותר בגוון רחב של חומרים וסגנונות שונים. בנוסף, המעצב אמור ללוות את הלקוח ביחס חם ואישי, לתת ייעוץ מקצועי עם הרבה התחשבות ואמפתיה.

 

 יכולת ביטוי ומטרה

עיצוב פנים - סלון לובי

לובי דוגמה לעיצוב פנים

יכולת הביטוי האמנותית של מעצב הפנים, מקבלת את צורתה בהתאם לסגנונו העיצובי שנבחר לפי טעמו של האישי, ובדרך כלל גם בהתאם להזמנת הלקוח. כמו כן, המעצב מתחייב לעמוד בדרישותיהם של לקוחותיו מבחינת התקציב הכלכלי, מבחינת המקום, הפונקציה ועוד…

מטרתו הראשית של תהליך עיצוב הפנים, היא קודם כל להתייחס לאדם נוחיותו, וצרכיו בתוך סביבה בנויה, אם הלה הם צרכים נפשיים או פיזיים. את עבודותיהם של מעצבי הפנים, תוכלו לראות כל הזמן סביבכם ובכל מקום: בבית, במקום הבילוי, במשרד, במוזיאון, במרפאה, במכולת, סופרמרקט או בכל מקום אחר, בוא אנו נמצאים כל יום או כל שבוע …

בזמננו, מעצב פנים, נדרש להתמצא במספר תחומים שונים שקשורים לעיצוב וביניהם: נגרות, חומרי עבודה, אינסטלציה, מיזוג אוויר, תאורה, ריהוט, חשמל, כל הקשור לצביעת המקום והטקסטיל שלו ועוד.

כללים לעיצוב פנים מקצועי

כלל ראשון:
כשבוחרים גווני תקרה וקירות בחללים המוגדרים כקטנים, העדיפות תהיה לצבעים בהירים ואחידים יותר, ורצוי שהתקרה והקירות יצבעו בגוון זהה. כלל זה, יעזור לכם להימנע מהבלטה מיותרת של קווי המשיק שבין הקירות לתקרה, מסתיר את הגדלים הקומפקטיים של החדר, ונותן תחושה של מרחב גדול יותר.

כלל שני:
על ידי עיצוב פנים של אחסון שחלקו נסתר וחלקו חשוף, נוכל ליצור אזורי אחסון שלא יבולטו מדי ולא יציקו לעין.
מה שיגרום להרגשה נוחה ונעימה של מרחב.

כלל שלישי:
תאורה והארת חללים זהו חלק חשוב מאוד בעיצוב פנים. על ידי כיוון מקצועי, משחק נכון בנורות השונות, ובחירת עוצמות הארה, ניתן לייצר פוקוס, להדגיש ולהבליט אזורים בחלל מסוים, או להיפך, להסתיר או להעלים, את תשומת הלב ממקומות מסוימים. בחדרים וחללים קטנים, עדיף להשתמש באור מעומעם, כדי להסתיר את הגדלים וליצור אשליית גודל.

כלל רביעי:
אל תתביישו לפנות למעצב או אדריכל מקצועי, אם הבחנתם כי עיצוב פנים הדירה אינו עולה בקנה אחד עם המאווים שלכם. במצבים מסוימים החללים מגבילים אותנו לעצב אותם בצורה מיטבית בעמודי בטון שעוברים במקומות מסוימים, דלתות או חלונות בדירה. לא תמיד עיצוב פנים הוא עניין קל ופשוט לכל אחד , לכן יש מצבים בהם העדיפות היא לפנות למעצב ולשלם קצת, מאשר לנסות לצאת מזה בכוחות עצמנו ולהסתכן בתשלום והוצאות גדולות הרבה יותר…

תוכנה חינמית לעיצובי פנים

רוצים לנסות לעצב בעצמכם? מחפשים משהו זול או חינמי להתחיל ממנו? אנו ממליצים לכם על התוכנה roomsketcher.
תוכנה חינמית ללא צורך בהורדה למחשב. התכנה עובדת אונליין ומאפשרת לשמור קבצים בחשבון שתפתחו באתר וגם לצלם תמונות ולשמור במחשב. לשימוש בתוכנה לעיצוב פנים חינם לגמרי – לחצו כאן.

בסרטון הבא, תוכלו לקבל הדרכה ראשונית על השימוש בתוכנה לעיצוב פנים בחינם.

נהוג לחשוב שכל מי שיש לו כשרון יצירתי או אמנותי, יכול לעסוק בתחום עיצוב פנים. זו היא טעות לחשוב כך ובשורות הבאות אתם גם תבינו למה. נכון, בארץ כדי לעבוד כמעצב פנים לא נדרשת הכשרה או התמחות כלשהי שלוקחת השקעה של זמן וכסף רב. גם מי שלא למד עיצוב פנים במסגרת יכול להיות המעצב הכי מוצלח בארץ. כאן, אנשים סומכים יותר על ההמלצות הקודמות של חבריהם, על כמות ואיכות העבודות של המעצב וכדומה.

תחביב או מקצוע – עיצוב פנים

עיצוב דלפק קבלה

קבלה – עיצוב פנים משרדים

אין ספק שגם אתם תוכלו לעצב את בית המגורים, את המשרד, או את חדרי האמבטיה שלכם, לגמרי בכוחות עצמכם …
השאלה הנשאלת כאן היא: “האם תיקחו בחשבון את כל הפרטים הקטנים?” והאם תוכלו להתאים חומרים איכותיים ביותר לטעמכם ולרכושם במחיר הנחשב למחיר הוגן בשוק?

אם אתם לא בטוחים שתוכלו לבצע משימה זו, בזמן המוקצב ובאיכות הרצויה לכם, אל תאבדו עוד מזמנכם היקר וקחו מעצב.  לעתים, לפנות אל מעצב פנים מקצועי זה לא כדאי, אלא כמעט חובה. נכון להיום, שרותיו של מעצב או מעצבת פנים איכותיים, אינם יקרים כמו שזה נראה לרבים מאיתנו.

ישנם מצבים, בהם המעצב יוכל לא רק לחסוך לכם מכספכם, כוחותיכם וזמנכם, אלא גם להוציא מכם את מה שאתם רוצים אך אינכם מסוגלים או יודעים לבטא רצון זה במילים ותיאורים מקצועיים.

טיפים מקצועיים לעיצוב ושיפוץ הבית

כל שיפוץ של דירה או בית, יכול לשבש לנו את מצב הרוח ולהפוך לבלגן אחד גדול. היתרון הראשון ואחד היתרונות הדומיננטיים ביותר, בעבודה על עיצוב הבית, בעזרת מעצב פנים מקצועי, הוא שבנוסף לעבודות התכנון, הליווי, והתיאום של בעלי המקצוע, תקבלו גם ערך מוסף של מקום מעוצב, על ידי מעצב מקצועי. מעצב פנים מבין בחומרים וצורת יישומם בעבודה. מעצב יעזור לכם לחסוך לא רק זמן אלא גם כסף בכך שימנע מכם לעשות טעויות בעיצוב ותכנון המקום.

חסכון זמן וכסף בשיפוץ ועיצוב הבית

עיצוב חדר סלון

עיצוב סלון

בעיצוב חדר האמבטיה בחרו בתוצרת ישראלית לאביזרי הסניטריה, לרוב היא טובה ואמינה לא פחות מתוצרת חוץ ובד”כ היא גם זולה משמעותית. משפצים אמבטיה? העדיפות היא לבחור בכלים סניטריים מתוצרת ישראל.
דוגמאות לחברות: חמת, מדגל, חרסה,  ועוד..

למה? קודם כל משום שאתם גרים בישראל, מה שאומר שבמידה והמוצר שרכשתם יתקלקל, יהיה הרבה יותר סיכוי לקבל שרות איכותי ומהיר מחברה שמבוססת בארץ ולא בחו”ל. סיבה נוספת היא: הסחורה היא די איכותית יחסית לתוצרת חו”ל ולא פחות טובה ממנה, לעטים גם טובה יותר.

התקציב שלכם

כשהגעתם לשלבי הריצוף והחיפוי בקרמיקה, התמקדו בתקציב שלכם ובמקומות מרווחים (ובמרבית הרצפות), העדיפו להשתמש בקרמיקה מהסטנדרט הבינוני שהיא פחות יקרה, לעומת זאת, השתמשו בקרמיקה יקרה ומעוצבת יותר, במקומות בהם המטראז’ קטן, או לצורך הדגשה או דקורציה מסוימת במקום ספציפי בביתכם.
טיפ זה, זה יעזור לכם לחסוך עד אלפי שקלים (במידה ובחרתם לבצע עבודות קרמיקה בכל הבית).

מטבח בכלל ושיפוץ או החלפתו בפרט, זהו עסק שעולה לא מעט כסף.
לכן, מרבית המעצבים ממליצים להשתמש בשרותיהן של חברות המייבאות מטבחים בחלקים, אשר ניתנים להרכבה במקום. מטבחים אלו מגיעים בד”כ מחו”ל, הם פחות יקרים אך (חשוב לדעת ולא כל מעצב יגלה לכם זאת) לרוב, מטבחים אלה גם פחות איכותיים ממטבח שתזמינו מנגר מומחה בתחומו, עם פרזול יקר ואיכותי.

ועוד כמה טיפים שימושיים לעיצוב פנים

עיצוב פנים של פרוזדור

מעבר אל הלובי עיצוב פנים

הפערים במחיר של מטבח מורכב מפולין למשל, לבין מחירו של מטבח העשוי ע”י הנגר בעיצוב אישי לפי המיקום שלכם,
יכולים להיות שונים מאוד ונעים בין ה- 750-950ש”ח עבור מטר מטבח מורכב כולל ידיות פשוטות יחסית ופרזול מסוג בינוני, לבין – 1200-1800ש”ח ויותר למטר עבור מטבח העשוי מגוף עץ סנדוויץ ודלתות עם ציפוי פורמייקה איכותית.
עשו את החישובים שלכם או פנו אלינו לייעוץ חינם ואנו נעזור לכם לבחור בדיוק את מה שאתם רוצים בתקציב שלכם.

ריהוט ואביזרי תאורה או דקורציה משלימים, הם חלק בלתי נפרד מכל שיפוץ המלווה ב- עיצוב פנים. הגדירו לעצמכם סכום מסוים לריהוט, אביזרים, תאורה, עציצים וכדומה. הם אלה שיבליטו את טעמכם המיוחד וייתנו הרגשה ייחודית של האווירה בבית, כך גם יהיו לכם פחות הפתעות בדרך…

לא כל עיצוב חייב להיות הוצאה גדולה עבורכם. אם ברצונכם לחסוך ויחד עם זאת לקבל תוצאות יפות ומספקות, אל תוציאו חלק גדול מהכסף שלכם על ריהוט הכי יקר שמציעים לכם. בחרו ורכשו ריהוט ניטרלי ופרקטי אך לא יקר ומפואר מדי, ועם זאת, תשקיעו כסף באביזרי טקסטייל, כריות, אגרטלים, ווילונות ועוד..

אביזרי טקסטייל לעיצוב

אם הם אלה שיהיו דומיננטיים, ויקבעו את האווירה הכללית בביתכם, אתם תרוויחו כפליים: גם תחסכו בהוצאה הכללית וגם תוכלו לשדרג את המקום לפי רצונכם ולעתים קרובות יותר. תארו לכם שסה”כ בגלל שהחלפתם ווילון, שטיח ועוד מספר פריטים – וכולם שואלים אתכם: “מה שוב שיפצתם?” אם זה מה שחוויתם, סימן שהיה אצלכם מעצב אמתי, או שזה פשוט זורם לכם בדם וקיבלתם כישרון מהטבע .

וטיפ אחרון חביב לקראת הסיום:

הגורם הסופי, המשפיע והקובע , זהו מבחן התוצאה … גם הדרך היא כמובן חשובה מאוד, אבל מה שהכי חשוב זה – עם מה אתם נשארים בסוף השיפוץ והעיצוב ?! הרי לא כל יום אנו עושים שיפוץ ונעזרים במעצב פנים, והתוצאה שנקבל תישאר איתנו ותלווה אותנו שנים רבות.

לאחר שקיבלתם מידע די מורחב על נושא העיצוב, ככל הנראה תוכלו להחליט בעצמכם – האם להיעזר במעצב במעצב פנים מקצועי או שעדיף להשתמש בשרותיו בפעם אחרת.

תודה שקראתם עוד פוסט-טיפ מעניין באתר שלנו. מאחלים לכם שיפוץ נעים ללא דרייב מיותר, ללא הוצאות וטעויות מיותרות. יש לכם שאלות נוספות? צרו קשר ונשמח לעמוד לשרותכם. או השאירו תגובה ממש כאן מתחת לטקסט זה.


להורדת האפליקציה לחצו כאן