פינוי פסולת בניין - כל מה שריצת לדעת - Ofix

פינוי פסולת בניין – חשוב לדעת

2015-03-14 מאת בעלי מקצוע מומלצים Ofix

פינוי פסולת בניין במהלך ולאחר השיפוץ, זהו דבר בסיסי וחשוב כחלק בביצוע כל עבודת שיפוצים. לא כולם מודעים לדרישות החוק לגבי פינוי פסולת בניין חוקי ותקני, ולכן ניתן לשמוע על קבלנים ושיפוצניקים רבים שנפטרים מהפסולת בכל מיני צורות “יצירתיות” אך לא בהכרח חוקיות. מאמר זה יענה לכם על כל השאלות הנוגעות לנושא – פינוי פסולת בניין.

מתי כדאי להסדיר את סעיף פינוי הפסולת?

עניין פינוי הפסולת, צריך להיות מסוכם בחוזה כבר לפני תחילת העבודה – ולא במהלך השיפוץ.
חשוב מאוד לוודא שסעיף זה מופיע בפירוט המלא בהצעת המחיר שקיבלתם.

פינוי פסולת בניין

שרוולים לצורך פינוי פסולת בניין

מי אחראי לפנות את הפסולת?

לפי החוק, פסולת בניין חייבת להישלח אל אתר מורשה המיועד לפסולת זו. ברוב המקרים השיפוצניק המבצע, לוקח על עצמו את האחריות על פינוי והובלת הפסולת לאתר מורשה.

ישנם מקרים בהם המזמין בוחר לטפל בפינוי זה בעצמו ולהוביל את הפסולת אל האתר, – במקרים אלה, המזמין ישלם את ההובלה ויחליט: האם ירצה לשלם לשיפוצניק עבור פינוי הפסולת ממקום העבודה (לפני או/ו במהלך השיפוץ), והעמסת הפסולת אל העגלה או המכולה, המיועדת להובלתו לאתר פסולת מורשה.

במידה והמזמין יבחר לא לשלם לקבלן עבור הפינוי, והמעסה, יצטרך לעשות זאת בכוחות עצמו. מצב זה יכול ליצור אי נוחיות לקבלן המשפץ, ולגרום לעיכובים בשלבי ההריסה והפינוי במהלך השיפוץ.

כמו כן, יש לציין כי פסולת בניין תיווצר ברוב השיפוצים גם בהמשך השיפוץ ולא רק בתחילתו: חציבות להעברת חשמל ואינסטלציה, שאריות טיח, שאריות בלוקים ובטון במהלך בנייה, חתיכות מפלטות גבס ועוד… ) לכן כדאי לכם לתת למשפץ לאסוף ולפנות את הפסולת, בזמנים הנוחים לו, אשר ישתלבו עם התקדמות שאר העבודות בביתכם, ולא להתערב בעבודתו המקצועית. בכל מקרה, רצוי לציין כל פרט קטן בהסכם העבודה, ובכך להימנע מכאב ראש מיותר במהלך השיפוץ.

למה זה עולה עוד כסף בעצם?

פינוי פסולת בנין לאתר מורשה

מכולה לפינוי פסולת בניין

על מנת לבצע פינוי פסולת תקני וחוקי, נדרש תשלום נוסף. תשלום זה ישמש את הקבלן בזמן שיצטרך להוציא כספים ישלם עבור: הוצאות לפועלים שאוספים, מפנים ומעמיסים את הפסולת אל המכולה, עבור השכרת המכולה והשרוולים, ו/ או המשאית- מנוף, שתאסוף את הפסולת ותוביל אותו לאתר מורשה ועל האחריות, הארגון, הניהול וזמן העבודה של הקבלן כמובן.

כמו בכל תחום אחר, הקשור לשיפוצים, גם בעניין פינוי הפסולת – קיימים פערים בין מחירי הקבלנים השונים. ישנם קבלנים שלוקחים את הנושא כברור מאליו ונוהגים לפנות את הפסולת אל אתר מורשה, ביניהם הרוב לא יסכימו לעבוד אתכם, במקרה ותחליטו להוציא סעיפים מהחוזה ותרצו לעשות אותם בעצמכם.

יש גם קבלנים אחרים, שמבחינתם זו היא אחריות של המזמין, ואם המזמין מסרב ואינו מוכן לשלם עבור הפינוי, הם מוכנים להוציא את הפסולת מחוץ לדלת ולהשאירה שם שתמתין ללקוח עד שיפנה אותה.

אנו ב-Ofix שואפים לעבוד עם קבלנים איכותיים בלבד ויחד עם זאת, לקוחים בחשבות את דרישות הלקוח ומנסים להתאים לו את הקבלן או בעל מקצוע שיענה בדיוק על צרכיו ובקשותיו.

פערים אלו נמדדים לפי העלויות (הוצאות) אותן משלם הקבלן במהלך עבודתו לפועלים או לקבלני משנה: אם הפועלים שעובדים אצל המבצע זולים, העלויות שלו יאפשרו לעשות לכם מחיר נמוך יותר… אך אם הפועלים שלו מקצועיים ואיכותיים, העלויות יהיו גבוהות יותר ולכן זה יעלה יותר גם ללקוח.

למה חשוב ללקוח לשלם על הפינוי? מה הסיכון?

פינוי פסולת בתל אביב

פינוי פסולת בניין

במקרה והלקוח בוחר לא לשלם על פינוי הפסולת, הוא מסכן את עצמו ובלי שיהיה מודע לכך, עלול לעבור על החוק בכך שיגרום למשפץ לזרוק את הפסולת בצורה בלתי חוקית. בכך הוא בעצם עלול לבצע עבירה פלילית מבחינה משפטית, זה ייחשב לעבירה על החוק לכל דבר.

קבלן, או שיפוצניק שלא קיבל כסף עבור עבודה מסוימת ונאלץ לבצע אותה בכל זאת, ככל הנראה ינסה לחסוך בהוצאות כמה שרק יוכל – מה שיכול להוביל להוראות (בלתי חוקיות לפועלים שלו כמו למשל: “זרקו את הזבל בפחי האשפה של הבניין”) הרי מה אכפת לו? מבחינתו זה לא הוא שיהיה אחראי לזה – כיוון שלא קיבל כסף על פינוי חוקי של הפסולת. וזו היא רק סיבה אחת לשאלה – “למה עלינו לקחת אחריות מלאה על פינוי פסולת בניין לאתר מורשה”.

סיבה נוספת, בגללה כדאי לשלם עבור פינוי הפסולת לקבלן היא: למנוע מהקבלן לעבוד בחינם וכך להימנע מניסיונות מהקבלן להוסיף עלויות למזמין במקומות אחרים בשיפוץ. לא כדאי לנצל את הנחמדות ואת היושר של השיפוצניק לרעה, כי ישנם הרבה מקומות ומצבים במהלך השיפוץ – בהם הקבלן יוכל להוסיף עלויות עבור כל מיני עבודות קטנות שחייבים לבצע במהלך השיפוץ או שפשוט שכחתם לכלול אותן בחוזה העבודה בינכם לבין הקבלן לפני תחילת העבודה.

ולסיכום על פינוי פסולת בניין תקני וחוקי :

לפי החוק – פינוי פסולת בניין, פסולת בניין חייבת להישלח אל אתר מורשה המיועד לפסולת הזו. ברוב המקרים, הקבלן לוקח על עצמו את האחריות על פינוי והובלת הפסולת. פינוי הפסולת דורש תשלום נוסף, שאותו הקבלן משלם להוצאות הפועלים, השכרת המכולה והובלת הפסולת.

הריסה לפני פינוי פסולת

הריסה והכנה לפינוי הפסולת

אם הלקוח בוחר לטפל בפינוי הפסולת בעצמו – הוא צריך לדאוג שפינוי הפסולת יתבצע בזמן המותאם עם הקבלן, ולכל אורך העבודה. כל עיכוב בפינוי מפריע לקבלן.

בכל אופן, חשוב לדעת: אם אתם לא דואגים לעניין פינוי פסולת בניין – אתם עוברים על החוק, ומסכנים גם את הקבלן. קבלן שלא קיבל כסף עבור פינוי הפסולת, ונאלץ לבצע את העבודה בכל זאת, ינסה לחסוך בהוצאות כמה שרק יוכל. המצב הזה יכול להוביל להוראות בלתי חוקיות לפועלים שלו, כמו לזרוק את הפסולת בפחים של הבניין, או לנסות להוסיף עלויות ללקוח במקומות אחרים בשיפוץ.

לכן, מומלץ מאוד לכלול את פינוי הפסולת לאתר מורשה כסעיף בחוזה. זה יחסוך לכם הרבה כאב ראש, ויאפשר לשיפוצניק להשלים את עבודתו בשקט.

קחו את נושא פינוי הפסולת כסעיף חובה בחוזה העבודה והחתימו את השיפוצניק שלכם, שיפנה את הפסולת אך ורק לאתר מורשה – אחרת, הוא יהיה אחראי לתשלום קנסות לעירייה או למי שלא יהיה.

ואל תשכחו להוסיף בחוזה את עניין הניקיון במהלך ובסוף השיפוץ. כך תימנעו מסכסוכים עם השכנים ותעשו לעצמכם חיים קלים יותר. לחצו לקריאת מאמרים נוספים.


להורדת האפליקציה לחצו כאן